Pěstování zelí
Jako většinu zeleniny pro vás zelí pěstujeme ve dvou etapách – rané odrůdy pro jarní sklizeň a pozdní pro tu podzimní. Pro svůj růst vyžaduje dobře prohnojenou půdu. Nejprve rozvíjí křehké listy, které následně se následně sbalují do pevných hlávek. Podle nich poznáme, že už je připraveno na sklizeň.
Bez chemie
Zvláště při podzimní sklizni se na vnějších listech zelí mohou objevit menší i větší díry, které jsou vykousané housenkami a slimáky. To je projevem naší péče bez chemie. Po otrhání několika vnějších listů byste však měli objevit nepoškozenou hlávku zelí, kterou můžete dále zpracovávat.
Zpracování
Zelí patří mezi tradiční české zeleniny a o způsoby jeho využití rozhodně není nouze. Syrové zelí bílé i červené a hlavně špičaté využijete po syrovu v různých salátech, dušené jako přílohu a krouhárenské, jak už název napovídá, při kvašení nebo výrobě pickles. Dobře uskladněné hlávky pozdních odrůd vydrží při nízkých teplotách a vysoké vlhkosti až několik měsíců. Kvašené zelí je výborným zdrojem vitaminu C, a to zejména konzumujeme-li ho za syrova.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.