O nás

Jsme mladí lidé, kteří pěstují zeleninu, ovoce, chovají slepice a prasata. Vzděláním jsme sice umělci, ale v žilách nám proudí sedlácká a pastevecká krev. Snažíme se hospodařit způsobem, který je trvale udržitelný i pro budoucí generace.

Kořeny našeho projektu

Na podzim roku 2019 jsme si pronajali opuštěnou zahradu na kraji Olomouce. Posekali jsme trávu, prořezali ovocné stromy a připravili záhony. Během zimy jsme si naplánovali co kde budeme pěstovat. Velkou inspirací nám byli a jsou knihy o permakultuře, bezorebných technikách a biodynamickém zemědělství.


Láskou jsi a v Lásku se obrátíš

Láska je našim hnacím motorem. Podle nás je to ta nejzákladnější a nejsilnější energie, ze které je všechno a všichni stvořeni. S pokorou a respektem pečujeme o půdu. Pravidelně ji dodáváme dostatečné množství organické hmoty, nepoužíváme žádná umělá hnojiva ani pesticidy. Nemáme bio certifikaci, ale řídíme se dle zásad ekologického zemědělství.

Teprve s naší misí začínáme

První rok jsme hospodařili na 0,2 ha. Druhým rokem se rozrostli na 1 ha. Třetí rok už obděláváme 2 ha zeleniny a 3 ha pastvin a sadů. Do čtvrté sezóny vstupujeme jako nově vznikající sociální podnik, kde pospolu budou pracovat staří i mladí, lidé se závislostí, s porouchanou duší nebo tělem, matky samoživitelky, lidé hledající azyl před válkou zmítanou Ukrajinou… Rádi bychom vytvořili komunitu, kde každý najde bezpečné místo pro práci a život.

Kdo za tím vším stojí

zahradnik_marek

Mára

Zahradník a hlava projektu
“Jsem rád, že se moje záliba stala mou obživou. Při každodenní práci venku a pozorování přírody se člověk na ni skvěle naladí a tak snáze nalézá cestu k sobě samému”

Monika

Jednatelka, pomocná ruka
“Příroda je součástí nás a my jsme neoddělitelnou součástí přírody. Kdybychom ji popřeli, tak bychom popřeli sami sebe. Proto bych ráda pečovala o krajinu okolo sebe tak, aby lahodila lidskému oku a zároveň poskytovala dostatek prostoru pro biodiverzitu.”

IMG_5703

Adriana

Zahradnice a éter projektu
“Éter – neb jsem v tomto projektu tak nějak všudypřítomná. Mou největší úlohou je však propojovat svět farmy se světem okolním. Najdete mě tedy na druhé straně telefonu při řešení problémů a na sociálních sítích. Na našich akcích se také zaměřuji na práci s dětmi, protože věřím tomu, že zasít semínko smysluplného žití již v útlém věku je velmi důležité.”

Míša

Dobrovolník se zdravotním znevýhodněním

Peťa

Dobrovolník se zdravotním znevýhodněním

“Zahrada MEZI POLI, to jsou pro mě srdcaři tělem i duší. Na kraji Olomouce pěstují s láskou zeleninu bez chemie a měšťanům tak nabízejí alternativu zelenině pěstované v duchu průmyslového zemědělství, která se dováží v kamionech přes celou Evropu. Nám, co se snažíme o zodpovědnější spotřebu, tak nabízejí dostupnou místní produkci. Doufám, že jsou jednou z prvních vlaštovek olomouckých bio zelinářů!”
Jakub Sobotka
“Jsem moc vděčná za možnost podporovat mé zdraví lokální zeleninou a zároveň s tím i podporovat pěstitele, kteří se rozhodli do tohoto projektu dát svou energii a své srdce.”
Veronika Navrátilová