Často kladené otázky

Zajímalo by mě, jak vnímáte postřiky, které aplikuje váš „soused“ na okolní pole?

Negativně, ale je v jeho vlastním zájmu, aby k žádným přestřikům ani přeletu hnojiva nedošlo. V případě jakéhokoliv pochybení, bychom kontaktovali ÚKZUZ. Zatím se chová ohleduplně.

Nedostanou se chemikálie z okolního pole do vaší zahrádky? Dá se to nějak eliminovat? Jakože v půdě to skrze vodu stejně doputuje až k vám, i kdyby hodný pan postřikovač vynechal pár metrů kolem vás ne?

I kdybychom byli obklopení panenskou přírodou, tak se znečištění z postřiku, hnojiv a bůhví čeho všeho k nám dostane (v kompostu z kompostárny, slámy v hnoji nebo jen tak ze vzduchu). Jsou studie, které našli rezidua pesticidů v ekologicky obhospodařované půdě i po několika letech. V případě přestřiku nebo přeletu hnojiv můžeme kontaktovat ÚKZUZ a ten to bude následně řešit. Někde člověk začít musí a pozemek, na kterém pěstujeme je v přímém sousedství s pozemkem, který vlastníme (akorát ještě 8 let běží výpověď z pachtu). Změna musí přijít zespoda od zemědělců, vlastníku půdy a v důsledku od každého z nás, komu současný stav nevyhovuje.

Co znamená jeden odběr? Kolik je to zhruba zeleniny?

V jednom podílu se nachází to, co zrovna dozrává. Vždy je to 7+ druhů zeleniny a váhově cca 4-15 kg. Jarní jsou lehčí protože se skládají ze salátů, špenátu, ředkviček, kedluben, jarních cibulek a pórku. Letní a podzimní jsou pestřejší a těžší, protože už je více kořenovky, plodovky a všemožných košťálu. Například ke konci září může obsahovat květák, mrkev, celer, ředkev, kukuřici, dýni, rajčata, salát. Další týden bude složení skoro nebo úplně jiné.

Člověk se pak v kuchyni přizpůsobí ročnímu období, ve kterém žije a nutí ho to být vynalézavý při vymýšlení jak zeleninu zpracovat. Jeden podíl vystačí pro dva dospělé a dvě děti na týden tak akorát, ale záleží na individuálních potřebách. S přihlášením se do KPZ a platbou předem na sebe částečně berete riziko v případě zásahu “vyšší moci” a případné neúrody. Naoplátku se Vám dostane čerstvé, bez chemie pěstované zeleniny v množství větším než malém.

Jsou vejce součástí zeleninových podílů? Pokud ne, za jakou cenu je prodáváte?

Vejce nejsou součástí zeleninových podílů, ale můžete si je objednat zvlášť za cenu 10kč/ks. Slepice žijí v mobilním kurníku. Mají tedy vždy tu nejlepší pastvu. Momentálně procházíme bio certifikací.

Kde je možné zeleninu vyzvedávat?

Odběrová místa máme standardně ve pěti městech:

  1. OLOMOUC – přímo u nás na Fortu – Chválkovická 647/133 nebo v Café na Cucky, za příplatek 100,-  dovezeme zeleninu až k Vám domů (pouze v rámci Olomouce)
  2. BRNO – v bezobalových obchodech Nasyp si na Úvoze a v NOsáčku na Milady Horákové
  3. VYŠKOV – v Ekošpajzce
  4. KRNOV, OPAVA, BRUNTÁL – Zde dovážíme zeleninu na Vámi zvolenou adresu.

Jaký den v týdnu je odběrový?

Odběrový den pro Brno a Vyškov je úterý, pro Olomouc, Krnov, Opavu a Bruntál čtvrtek.

Napište nám

MEZI POLI sociální podnik s.r.o.
IČO: 19342314 DIČ: CZ19342314
Email: [email protected]

Mobil:

Adriana Slováčková 605 525 071 – zákaznická podpora, komunikace, propagace

Monika Slováčková 732 698 209 – jednatelka společnosti

Marek Slováček 732 401 496 – alfa farmář

Sídlo firmy: Chářovská 879/117b 794 01 Krnov
Adresa provozovny: Chválkovická 647/133 779 00 Olomouc

Poskytovatel plateb

Comgate, a.s.
Gočárova třída 1754 / 48b, Hradec Králové
E-mail: platby-podpora@comgate.cz
Tel: +420 228 224 267

Web: https://www.comgate.cz/cz/platebni-brana

Informace o platebních metodách, platbě kartou a platebních tlačítkách naleznete na stránkách:

https://help.comgate.cz/v1/docs/cs/platby-kartou
https://help.comgate.cz/docs/bankovni-prevody

Doprava

Dopravu zvolíte v pokladně, kde naleznete aktuální dopravní metody a výdejní místa.